Jaké výhody má zaměstnávání maminek


Postavení žen na trhu práce má k ideálnímu stavu daleko. Nejen, že jsou propastné rozdíly mezi platy u žen a můžu na stejné pozici, kromě toho musí ženy bojovat s uplatněním po mateřské “dovolené”.

 

Zaměstnávání žen v kostce

Bohužel stále platí, že to ženy mají pracovně těžší – a to ať už dítě mají, nebo ne. Jakmile se dostanou do věku, kdy se společensky očekává, že budou chtít založit rodinu, mohou se stát pro zaměstnavatele méně atraktivní. Výsledky z výzkumů právní agentury Slater & Gordon tvrdí, že ⅓ zaměstnavatelů, by raději zaměstnala muže ve věku 20 – 30 let, než ženu stejného věku – jen kvůli tomu, aby se vyhnuli případnému nároku na mateřskou dovolenou. Její výše a délka stresuje až 44 % zaměstnavatelů a 38 % zaměstnavatelů se bojí zaměstnávat matky. To není moc dobré skóre, že?

 

Návrat po mateřské

Pokud se žena úspěšně prokouše těmito začátky a následně otěhotní, její postavení na trhu práce po mateřské dovolené může být ještě horší. Naštěstí začíná i českým personalistům docházet, že zaměstnávání maminek může jejich společnosti přinést i mnoho výhod. A že rozhodně není dobré generalizovat. Pojďme se podívat na 7 z nich:

 

  1. Mají novou energii – mateřská nemusí být prázdným místem v životopise – naopak může dát ženám potřebný prostor pro hlubší vzdělávání nebo třeba rekvalifikaci či vyzkoušení nových oborů, které je třeba možné dělat na dálku.Těší se na využití nových poznatků.
  2. Multitasking mají v krvi –  moc dobře si uvědomují cenu svého času. Z domova jsou vycvičené zvládat více věcí najednou a tato dovednost se jim hodí i v zaměstnání.   
  3. Přirozeně se stávají manažerkami – musí být schopné zorganizovat si svůj čas a naplánovat si úkoly.
  4. Jsou odolné vůči stresu – jen tak něco je nerozhodí.
  5. Pracovní čas si užívají – většina maminek přiznává, že pro ně práce po mateřské dostala úplně jiný rozměr. Chodí se do ní realizovat, pracovat opět sami za sebe. Často také tvrdí, že si do práce chodí odpočinout. Což může být zavádějící pro ty, co děti nemají. Ale jakmile je mít budou, naprosto jasně to pochopí 🙂
  6. Nevadí jim stereotyp – u maminek se nemusíte bát, že vám utečou, protože se v práci začnou nudit. Nopak, pravidelný režim jim vyhovuje, na případné stereotypní úkoly se dokáží povznést. Práce si váží.
  7. Loajalita jim není cizí – vzhledem k tomu, že u nás stále ještě není tolik nabídek na míru pro maminky, váží si zaměstnavatelů, kteří jim vychází vstříc. V tu chvíli se dostanete do situace, ze které těží obě dvě strany. Maminka je vděčná, že má práci, která jí umožňuje vybalancovat i rodinný život a podává skvělé výkony. Spokojení zaměstnanci pak logicky odvádí kvalitnější práci, což se odráží na prosperitě celé firmy. Velmi pozitivně jsou vnímány hlavně zkrácené úvazky, flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova a další benefity.


„Pokud se podíváme na nabídku práce na zkrácený úvazek na našem pracovním portálu, neustálý růst počtu těchto nabídek zaznamenáváme již od roku 2012. Přesto jde v současné době pouze o 8 procent nabídek. Hybatelem je zejména nízká nezaměstnanost. Nabídka zkrácených úvazků je cesta k tomu získat potřebnou pracovní sílu, která by na plný úvazek nebyla k dispozici,“ vysvětluje Michal Novák z personální společnosti Profesia.cz.

 

A co samoživitelky?

Ještě specifičtější jsou případy, kdy maminka zůstala se svým dítětem sama a ocitla se tak ve finančně velmi napjaté situaci. Na prvním místě je samozřejmě péče o dítě – musí se mu naplno věnovat, hrát si s ním, učit ho nové věci a mít stále dobrou náladu. Nesmíme zapomenout na vaření, starost o domácnost, nákupy. Pokud se dítě nedostane do školky, nebo je mladší než tři roky, jedinou možností na hlídání jsou příbuzní, nebo soukromé školky, které ale samozřejmě nejsou levné. Alimenty (pokud se jich domůže) s rodičovským příspěvkem často nestačí ani na pokrytí základních výdajů, natož na soukromou školku. A co když přijde nemoc, růst zoubků, období vzdoru, puberta? S děťátkem si maminky zkrátka nikdy neodpočinou a flexibilita je pro ně nutností. A tak si hledají drobné přivýdělky, pracují po nocích, hledají zaměstnání, které jim umožní vše skloubit dohromady. Snaží se finančně zajistit rodinu a dopřát dětem vše, co si zaslouží.   Často však bývají unavené a na pokraji svých fyzických i psychických sil.

Firem, které maminkám umožňují využívat homeoffice, mají firemní školku, nebo alespoň umožňuji rozložení pracovní doby dle individuálních potřeb je v České republice stále žalostně málo. Proto jsem se rozhodli jít příkladem a vytvořit samoživitelkám takové prostředí, ve kterém si nebudou muset volit mezi časem s dítětem a prací. Věříme, že se pohled na zaměstnávání maminek změní a více firem si začne uvědomovat výhody, které to může přinést jim i celé společnosti. Protože každý by se měl snažit pomáhat, i kdyby jen trochu.

 

Napsat komentář

Provozovatel webových stránek Paracordov s.r.o., U Uranie 1583/21, Praha - Holešovice, 170 00, Česká republika, IČ:06135579, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely